Kohv meega – hea või halb idee

4. jaan. 2022 | Tarkuseterad

Inimesed eelistavad tee ja kohvi magustamiseks mett, sest peavad seda tervislikumaks alternatiiviks suhkrule.

On see siis tervislikum? Mesi sisaldab mõningaid vitamiine, mineraale ja muid tervist tugevdavaid ühendeid, mis tõstavad kuuma joogi toiteväärtust. Suhkrus ja kunstlikes magusainetes neid toitaineid pole. Mesi sisaldab ka antioksüdante – need aitavad ära hoida rakukahjustusi, mida omakorda põhjustavad kahjulikud ühendid ehk vabad radikaalid. Toores mesi sisaldab õietolmu, mis aitab tugevdada immuunsüsteemi ja vähendada allergiaid.

Sellegipoolest ei anna kuumale kohvile lisatud väike kogus tervisele suurt kasu. Miks? Sest mesi sisaldab lisaks mainitud toitainetele siiski peamiselt suhkrut. Näiteks, kui oled harjunud lisama igale kohvile 2 tl ehk 14gr mett, siis tea et see sisaldab 12gr suhkrut ja annab kokku 40 kalorit. Päevasest tarbitud kalorikogusest mitte rohkem kui 5% võiks olla toitudesse ja jookidesse lisatud suhkrute päralt *. Kui jood aga mitu tassi kohvi päevas, siis on see piir kergesti ületatav ja teadagi – liigset suhkru tarbimist on seostatud rasvumise, II tüüpi diabeedi ning südamehaigustega.

Mesi muudab kohvi maitset. Mee maitse sõltub õietolmu tüübist. Näiteks ristikumesi – mida toodavad ka meie mesilased – on maheda maitsega. Tatra või angervaksa õietolm on seevastu domineerivama maitsega.

Meil on mitmeid püsikliente, kes panevad kohvi sisse ainult mett ja neile see sobib. Aga nüüd nad teavad, et see sisaldab ikkagi suhkrut, annab vähesel määral kaloreid ning muudab nende joogi maitset. Lõppkokkuvõttes sõltub kõik tarbija eelistustest ja toitumise eesmärkidest. Kui on soov igapäevast kaloraaži vähendada, siis võib proovida juua kuumi jooke ilma magusaaineta või otsustada naturaalse nullkalorisisaldusega magusaine kasuks nt stevia.

Meie arvame, et mesi kohvi sees on väga nämma ja igati tervislikum kui suhkur. Lihtsalt pista mõni lusikatäis enne kohvi sisse panekut purgist otse suhu – siis töötab mesi alati imerohuna 🐝!

*Artikli kirjutamisel on kasutatud infot leheküljelt https://www.healthline.com/

Ostukorv0
Ostukorvis ei ole ühtegi toodet!
Jätka ostlemist
0