Kui mesilane nõelab – tasub teada ja tuleb tegutseda

26. Apr 2022 | Tarkuseterad

Kevadine taimede õitsemise aeg on imeline, aga ka mesilasterohkeim. Meie peres on ühel lapsel diagnoositud mesilase allergia ja olemas on isiklik kogemus, kui kiirelt võib mesilase hammustusest tekkida allergiline reaktsioon. Seepärast koondasin siia postitusse info endale meeldetuletuseks ja lugejale teadmiseks!

Tea ja tegutse võttes arvesse järgmist*:

  • Isegi kui varem pole mesilase (või herilase) nõelamisest peale paistetuse teisi sümptomeid tekkinud, siis iga nõelata saamist järgi hoolega kuni 1 tund peale hammustust hoolega. Olukord võib kiiresti muutuda.

Mesilase nõelamise puhul kehtib põhimõte: mida kiiremini tekivad sümptomid, seda raskem on tavaliselt allergiline reaktsioon.

  • Esimese asjana eemalda mesilase nõel ettevaatlikult mürgikotti pigistamata, et takistada mürgi edasist pääsemist organismi. Nõela eemaldamine võib vähendada valu.
  • Oluline on teada, et mesilase (ja herilase) astla küljes on mürgipaun, mis ei erita kogu mürki koheselt, vaid teeb seda aja jooksul. Väldi kraapimist ja hõõrumist, sest pigistamine võib põhjustada kogu mürgi nahka sattumist ja nii on reaktsioon nõelamisele tõsisem. Samuti tekib võimalus nahka vigastades, et haava satuvad bakterid, mis toob kaasa infektsiooni tekkimise ohu.
  • Puhasta nõelamiskoht. Asetage nõelamise kohale turse vältimiseks külm mähis, jääkuubikud või jääkott.
  • Tavaliselt tekib mesilase nõelamiskohal paikne reaktsioon: turse, punetus, sügelemine ja valu. Paikne reaktsioon on normaalne ja spetsiaalset ravi ei vaja. Sümptomid püsivad 4–6 tundi, max paar päeva.
  • Võib kasutada jahutavaid hooldegeele ja putukahammustusevastaseid apteegis müügil olevaid geele, mis turset vähendavad.
  • Allergiate suhtes vastuvõtlikumad inimesed peaksid kaasas kandma allergiatablette (Zyrtec, Claritine, Kestine), mida saab osta apteegi käsimüügist. Nõelamise korral tuleb neid manustada vastavalt ravimijuhendile.
  • Kui lööbe ja sügelemisega ei teki vahetult (umbes poole tunni jooksul) hingamise- ja neelamise häireid, siis on tõenäoline, et seda ei teki ka hiljem. Mida kiiremini tekivad sümptomid, seda raskem on tavaliselt allergiline reaktsioon.
  • Tugevama reaktsiooni korral tuleb manusta antihistamiinset ravimit, mis vähendab allergilist reaktsiooni, alandab turset ja sügelust. Valu korral võib tarvitada valuvaigistit, näiteks paratsetamooli.
  • Inimesed, kes on teadaolevalt allergilised putukahammustuse suhtes, peavad endaga kaasas kandma adrenaliini sisaldavat Epipen-süstalt ja antihistamiinikumi. Kohe nõelamise järel süstida adrenaliini reie eesmisse külgmisse kolmandikku. Kui nahalööbele on lisandunud kaebused hingamisteedes, tekib köhatamine, tähendab ka see kiiret adrenaliini süstimise vajadust.
  • Seega varasema tugeva allergilise reaktsiooni esinemise korral tuleb hoida käepärast arsti poolt kirjutatud ravimid ja tarvitagda neid kiiresti vastavalt eelnevalt saadud juhistele.

Anafülaktiline šokk on järsku tekkinud eluohtlik allergiline reaktsioon ja selle kahtluse korral tuleb kindlasti kutsuda kiirabi!

  • Tasub teada, et neil, kes on varem korduvalt nõelata saanud või kel on pärast nõelamist tekkinud eelnimetatud märke, on väga suur tõenäosus ka järgmise sutsaka saamisel reageerida raske allergilise reaktsiooniga. Sellisel juhul peaks vältima nõelata saamist ja teadma, mida nõelamise korral teha.
  • Anafülaksia (kiire eluohtlik ülitundlikkus reaktsioon: kogu keha paistetus, vererõhu järsk langus, hingeldus, punased sügelevad kublad nahal) või selle kahtluse korral tuleb kindlasti kutsuda kiirabi!
  • Kas oled mesilaste vastu allergiline või mitte, selleks on võimalik lasta allergoloogil teha allergiatest. Seda ei ole mõtet ette võtta kohe pärast nõelamist, sest antikehad tekivad alles mõne nädala jooksul, kuid mõne kuu pärast saab juba kindlasti hinnata, kas on mesilase- või herilaseallergia. Sageli inimene ei oskagi ise öelda, kumb teda nõelas.
  • Kui kord on juba olnud anafülaktiline reaktsioon, siis tõenäosus, et anafülaktiline reaktsioon kordub, on 50–70%.
  • Märka ka enda ümber juhuslikult nõelata saanud inimesi ja ole julge koheselt vajadusel kutsuma kiirabi, sest iial ei tea, kellel on mesilasehammustus eluohtlik!

Kokkuvõtvalt on mesilase hammustuse korral kiire ja õige käitumine väga tähtis. Mesilaste peamine töö on õitelt nektari kogumine ning mee valmistamine. Mummud nõelavad, et end ja oma meesaaki kaitsta, mitte nõelamise pärast.

Nõelamise vältimiseks ärge vehkige kätega, kui mesilane on lähedal; õues süües ja juues jälgige, mida suhu paned ning maja akendel on kasulik kasutada putukavõrku.

 

*Postituse kirjutamisel on kasutatud infot virtuaalkliinik.ee kodulehelt.

 

 

Ostukorv0
Ostukorvis ei ole ühtegi toodet!
Jätka ostlemist
0