Mis on suir ja milleks see on kasulik?

31. mai 2022 | Tarkuseterad

Hiljuti küsis klient, et kas meil on ka suira pakkuda? Vastus: ikka saab 😊.

Kõige tuntum mesiniku toodang on kahtlemata mesi, kuid kõrvalsaadustena on lisaks meele võimalik pakkuda õietolmu, suira, vaha, taruvaiku. Just viimastel aastatel on suira populaarsus kasvanud ja paljud mesinikud pakuvadki lisaks meesaadustele ka suira ja õietolmu.

Mesilaste leib ehk suir on mesilaste poolt konserveeritud õietolm. Kärjekannudesse asetatud õietolmu tombud surutakse noorte mesilaste poolt laiali ning fermenteeritakse. Kärjekannu ei täideta õietolmuga lõpuni, sinna peale lisatakse mesi. Õietolm muutub suiraks paari nädalaga. Peamine tegur seejuures on piimhappekäärimine, tekib K-vitamiin. Suir on kergemini seeditav kui õietolm (nagu hapupiim on kasulikum kui piim). Selles protsessis on allergeenid elimineeritud. Võrreldes õietolmuga, on suiras rohkem süsivesikuid ja piimhapet, vähem aga valku ja rasvu.

Suira koostis: valgud – 22% rasvad – 1.6% suhkrud – 35% mineraalained – 2.4% piimhape – 3%.

Aastas tarbib keskmine mesilaspere 20–30 kg suira. Rohkem tarvitavad suira noored mesilased kasvuks ja arenemiseks. Kvaliteetset suira süües muutub mesilaspere tugevamaks ja suuremaks ning mesilaste eluiga pikeneb kuni poole võrra. Just nimelt suir, mitte õietolm, on mesilastele valgu-, mineraali- ja vitamiinirikas toit.

Suiras on palju vitamiine (B1, B2, B3, B5, B6, E, C, P, D ja K), makro- ja mikroelemente (kaalium, magneesium, fosfor, raud, vask, tsink, kroom, jood, koobalt jt), asendamatuid aminohappeid ja rasvhappeid (oomega-3- ja oomega-6-rasvhappeid), fermente, looduslikke antibiootikume, antioksüdante, hormoone ja teisi bioaktiivseid aineid.

Kasulik inimesele ehk ravim loodusest

Inimese organismis aitab suir kaasa toitainete omastamisele ja suurendab nende toimet. Suir on suurepärane vahend kõhnumise ja aneemia korral organismi jõu taastamiseks. See aitab kaasa kilpnäärme, maksa, seedetrakti, närvide ja endokriinse süsteemi normaalsele tegevusele, parandab vereringet, alandab vererõhku ning suurendab leukotsüütide, erütrotsüütide ja hemoglobiini sisaldust veres. Samuti aitab see immuunsüsteemi tugevdada ja peatada enneaegset vananemist.

Erinevalt puhtast õietolmust põhjustab suir harva allergiat.  Tähelepanelik tuleks siiski olla inimestel, kellel on allergia mesilasmürgi vastu.

Suir paneb elusorganismi energilisemalt tööle. Kuna õietolmus leiduvad ained on suurepäraseks energiaallikaks ka vähirakkudele, siis selle tõve all kannatajad suira ega õietolmu tarvitada ei tohiks.

Suira tuleks tarbida segatuna meega ning mäluda võimalikult kaua, sest nii jõuab selle tervistav toime inimese organismi. Vett ei tohiks peale juua. Suira tuleks tarbida kolm korda päevas, 1–1,5 tl korraga ja 20 minutit enne sööki.

 

Ostukorv0
Ostukorvis ei ole ühtegi toodet!
Jätka ostlemist
0