9 olulist sammu uue vaarikapeenra rajamisel

21. Apr 2023 | Vaarikate kasvatamine

Vaarikate istutamisel on määrav õige kasvukoht ja sordivalik. Kindel on see, et põhjalik eeltöö tagab korraliku saagi. Sageli tehakse vaarikaid istutades ja ümberistutades suur viga kui uued taimed istutatakse vanasse vaarikapeenrasse. Vana peenra muld on väsinud ja toitainetest tühi. Vali ka koduaias, selleks uus koht ja võta aega see ette valmistada. Pea meeles, et kuna vaarika juured ulatuvad väga sügavale, võib juhtuda et peenrast kasvavad uued võrsed, mis ajavad vaarikate sordid omavahel segamini. Tea, et vaarikataim on isepaljunev mitmeaastane põõsas, mille juurestik moodustub risoomist. Vaarikad õitsevad juunikuus ja õitsemine hakkab keskmiselt 50-60 päeva pärast pungade puhkemise algust ja kestab 30-40 päeva.

Toon välja Mesimari vaarikaistanduse näitel need olulised sammud, mida oma aias vaarikapeenart rajades ja taimi istutades peaks järgima:

  1. Valige päikesepaisteline koht: Vaarikad armastavad päikest, seega vali oma aias koht, mis saab vähemalt kuus tundi päikesevalgust päevas.
  2. Umbrohutõrje enne peenra rajamist: Valitud kasvukoht tuleb puhtaks saada eelkõige mitmeaastastest umbrohtudest (orashein, naat, ohakas, nõges jt). Keegi ei taha lillepeenratele lisaks ka vaarikaid rohida, seega soovitan kaaluda peenra rajamist ka peenravaibaga või kasutada multši.
  3. Valmistage muld ette: Vaarikad kasvavad kõige paremini hästi kuivavas mullas, mis on rikas orgaanilise aine poolest. Testige oma mulla pH-d ja kui see on liiga happeline, lisage lupja, et pH tõsta. Segage komposti või hästi lagunenud sõnnikut, et parandada mulla viljakust.
  4. Vaarikasordi valimine: arvestada tuleb mitmeid tegureid nagu kasvutingimused (sh talvekindlus, vastupidavus kahjustajatele), vilja suurus ja maitse ning kasutusotstarve. Mõned vaarikasordid sobivad paremini säilitamiseks, moosideks või külmutamiseks, samas kui teised paremini värskelt tarbimiseks. Veel on olemas suvised vaarikasordid ja taasviljuvad vaarikasordid. Mesimari istanduses on neli vaarikasorti – Novokitaivska, Clen Ample, Radziejowa ja Polka, milliste kasvatamise osas saame eraldi kogemust jagada. Vaarikate sordivaliku leiad põhjalikult kirjeldatuna L. Arus ja M. Vinogradov raamatust „Maalehe vaarikaraamat“ https://www.raamatukoi.ee/maalehe-vaarikaraamat
  5. Istutamiseks sobivaima aja valimine: Vaarikaid võib istutada nii kevadel kui sügisel. Sobivaim aeg istandiku rajamiseks on septembri lõpp ja oktoobrikuu ja nii ka meie tegime. Selleks ajaks lõpeb võrsete kasv, on piisavalt mullaniiskust ja istikud juurduvad enne külmade. Kevadel on kõikide töödega kiire ja istutamine tuleks teha enne pungade puhkemist. Poti-või nõuistikuid võib istutada kogu hooaja vältel.
  6. Istutamine ja istutustihedus. Kui kasvatate taime üksikult, peaksite jätma vähemalt 1-1,5 meetrit taime jaoks ruumi. Võimalusel eelistada üherealist istutust, sest nii on lihtsam istandikku hooldada ja saaki koristada. Suurema peenra Vaarikad istutatakse üksteise kõrvale ritta. Istutustihedus võiks koduaias olla järgmine: taimede istutuskaugus üksteisest 60-80 cm ja reavahe 2 m, sest nii saab vahelt niitmist teha ka murutraktoriga. Kui rajades võib esialgu 2m looduses tunduda maa „raiskamine“, siis arvesta marjadega koos vaarikataimed vajuvad longu ja neid on vaja toestada.
  7. Istutusvõtted: Istuta taim eelnevalt tehtud vagudesse. Need peaks olema piisavalt sügavad ja laiad piisavalt, et mahutada taimejuured. Taime sügavuse määramisel jälgi, et taim liiga sügavale ei saaks pandud, sest nii on taime asendusvõrsete maapinnale tulemine raskendatud. Kile või peenravaibaga istandikku tuleb esmalt paika panna peenrakate, siis teha labidaga sisse auk iga istiku jaoks eraldi ning istutada taim. See võib tunduda töömahukam ja tülikam, aga kergendab oluliselt umbrohuvaba peenra hoidmist. Pärast istutamist vajutada muld kahe jalaga ümber taime kindlasti kinni. Peenravaibata kasvatuse korral võib read peale istutamist katta näiteks multšiga.
  8. Lisage tugi: Kõik suvel viljuvad vaarikasordid vajavad varte toestamist, et saagiperioodil maha vajumist vältida. Toestusviise on mitmesuguseid ja parim lahendus tuleks leida vastavalt sellele, kui palju olete valmis investeerima ja kas tegu on väiksema või suurema istandusega. Põhjalikumalt on toetusviiside ja nende lahendusi kirjeldatud A.Libek raamatus „Vaarikas aias ja köögis“ https://www.raamatukoi.ee/vaarikas-aias-ja-k%C3%B6%C3%B6gis
  9. Kastke vaarikaid: Kui istutate vaarikaid kevadel, tuleb istutusjärgselt taimi korralikult kasta. Sama tõde kehtib muidugi ka soojema ja kuivema sügise puhul. Hoidke muld pidevalt niiskena, kuid mitte liigselt märjana.

 

Vajalikud tööd vaarikatega kui peenar on valmis – vaarikad vajavad regulaarset kastmist, umbrohu eemaldamist, viljastamist ning lõikamist. Esimesed viljad ilmuvad tavaliselt teisel aastal, kuid mõned sordid võivad vajada kuni kolme aastat, et vilju kanda. Lisaks tuleks meeles pidada, et vaarikad on altid haigustele ja kahjuritele. Seetõttu on oluline jälgida oma taimi ja võtta vajadusel meetmeid, et vältida haiguste ja kahjurite levikut.

Kui küsida, kui palju peaks vaarikataimi istutama oma tarbeks? Vastuseks, et see on tegelikult väga lai mõiste, sest ühele piisab kui saab paar klaasitäit vaarikaid aiast, et otse suhu panna. Teisele on vaja jälle oma tarbeks 100 liitrit moosi keeta. Pakun välja, et mõned vaarikataimed oma koduaias võiks kindlasti olla ja talvevarud saab Mesimari vaarikapõllult 😊.

Kõige parem oleks proovida alguses väiksema kogusega- näiteks ühe peenraga, kus ca 10 taime- ja vajadusel saab hiljem peenraid juurde teha. Vaarika kandmise aastad on erinevad ja ka kõik taimed pole samaväärsed, seega väike varu võiks olla ehk alla 10 taime pole võib olla mõtet vaeva näha.

Selle postituse kirjutamisel on kasutatud abimaterjalina “Maalehe vaarikaraamatut”, autorid Liina Arus ja Mailis Vinogradov (2020).

 

 

Ostukorv0
Ostukorvis ei ole ühtegi toodet!
Jätka ostlemist
0