Miks peab ja kuidas on õige vaarikataimi kevadel hooldada?

9. apr. 2023 | Vaarikate kasvatamine

Vaarikataimede kevadine hooldus on ülioluline, et saada ilusaid suuri marju suvel. Aga mida täpselt vaarikapõõsast välja lõigata? Mida jätta alles? Kuidas tunda ära kahjustunud vaarikavarred…

Jagan kogemust Mesimari vaarikaistanduses kujunenud praktika osas, mis osas saan kinnitada, et varakevadine mahukas töö taimede lõikamise, harvendamise ja varte kärpimisega annab päriselt ilusaid vaarikaid suvel.

Varakevadise hooldusega saab alustada kohe kui lumi on sulanud ja tähtis on see töö teha enne kui pungad on puhkenud.

Nii saavad kasvama jäetud taimed kogu jõu kasvuks endale. Taimede hooldamise juures on oluline teada kas peenras kasvavad taasviljuvad või suvel viljuvad vaarikasordid. Taasviljuv vaarikasort on näiteks Polka. Taasviljuvatel vaarikasortidel  tuleb maha lõigata kõik varred, sest kevadeti tulevad maa seest uued noored võrsed, mis õitsevad-viljuvad samal aastal.

Suvistel vaarikasortidel on soovitatav vaarikavarte lõikamine-harvendamine läbi viia mitmes osas, sest kohe kevadel ei pruugi esimese lõikusega talvekahjustusi vartel märgata. Mesimari istanduses on 2000+ taime ning teeme kõik vajalikud kevadised tööd peamiselt ühe etapina.

  • Esimesena tuleb lõigata välja saaki kandnud, kõverad, liiga peenikesed ja kahjustustunnustega varred. Eemalda varred, millel märkad pruune täppe või laike. Vaarika-pahksääse kahjustusega varred tunneb ära paksenenud koha järgi, kus kahjur on talvitunud.
  • Oluline on vaarikapeenraid harvenda. Liiga tihedas istandikus arenevad vartel nõrgad külgvõrsed, saak väheneb, viljad jäävad väikeseks ja haigustel-kahjuritel on hea levida. Soovitatav on jooksva meetri kohta jätta 10-12 vart. Meil on vaarikapeenrad rajatud istutusvahega 50-60cm ning sellisel juhul jätan harvendamisel alles ühe kileaugu kohta 5-7 vart.
  • Eemaldada tuleb külma saanud varred, mida tegelikult ei pruugi kohe varakevadel märgata, kuid seda näeb vahetult enne pungade puhkemist. Need varred jäävad pruunid ja neile ei kasva lehti. Talvekahjustusega võrseid saab murda ka siis kui teised taimed on juba lehtedes, sest on siis hästi neid näha.
  • Kui peenrad on harvendatud ja lõigatud, siis tuleb ka kärpida alles jäänud ja suvel viljakandvaid varsi. Varre kärpimine ei vähenda vaarika saagikust, pigem soodustab varretippude kärpimine tugevamate ning jõulisemate külgharude teket, mis kannavad sel juhul rikkalikumalt. Varre kõrguseks jätta kuni 2m aga soovitatav on kärpida ka lühemaid varsi, kasvõi natukene.  Lühematel vartel lõigake ära väiksem latv, pikematel veidi rohkem, kuid üldiselt kehtib reegel, et kärbitav osa võiks jääda vahemikku 5–20 cm.
  • Kui peenras ei ole veel toestust, siis tasub toestada taimed kui pungad on kohe-kohe avanemas. Kui kevadel tunduvad taimed püstised ja kenasti peenras, siis suvel vajuvad need koos marjadega longu ja segavad hooldamist ja saagi raskusega või tuule tõttu võib vars ka murduda.

Soovitan kevadist hooldust vaarikataimedel kindlasti teha. Tee seda kevadel niivara kui võimalik ja ole selles töös julge, sest just nii saad pontsakamaid marju suvel 😊.

Postituse kirjutamisel on kasutatud abimaterjalina “Maalehe vaarikaraamatut”, autorid Liina Arus ja Mailis Vinogradov (2020).

Rohkem infot vaarika sortide, istandiku rajamise, hoolduse, toestamise jm kohta saab ka raamatust “Vaarikas aias ja köögis”, autor A. Libek (2003)

Ostukorv0
Ostukorvis ei ole ühtegi toodet!
Jätka ostlemist
0